آموزش بدون محدودیت فضا و مکان با راهکار آموزش آنلاین

از جمله رویکردهای آموزشی نوین در دنیا، که به ویژه در شرایط کنونی از کارایی بالایی برای سازمان‌ها برخوردار است، استفاده از سیستم‌های ارائه‌دهنده خدمات وب کنفرانس و برگزاری جلسات آموزش از راه دور می‌باشد. بهره‌گیری از این سیستم‌ها این امکان را فراهم می‌آورد که سازمان‌ها بتوانند فعالیت‌های آموزشی و جلسات خود را بدون دغدغه به اجرا درآورند. با این حال پیاده‌سازی این سیستم‌ها بر پایه منابع سازمان با مشکلاتی روبرو است.

راه اندازی سیستم های آموزش آنلاین، نیازمند بهره گیری از منابع سخت افزاری پرقدرت و همچنین در اختیار داشتن پهنای باند مناسب جهت ارائه ی سرویس های آموزش آنلاین مانند انتقال صوت و تصویر با کیفیت مناسب می باشد. علاوه براین پشتیبانی از این سیستم ها نیازمند صرف منابع انسانی و فنی مجموعه است. با توجه به فشارهای کاری روزمره، بهره‌گیری از منابع فعلی سازمان می‌تواند باعث کاهش در سرعت و کیفیت پیاده‌سازی و ارائه خدمات گردد. به همین جهت، کلادینو خدمتی را در نظر گرفته است که شما می‌توانید با استفاده از آن بدون دغدغه و صرف وقت و منابع باارزش خود، سیستم آموزش آنلاین مجموعه خود را راه‌اندازی نمایید.

 

استفاده از راهکار آموزش آنلاین کلادینو مزایای زیر را به همراه دارد:

 • راه‌اندازی کامل سیستم آموزش آنلاین و سفارشی سازی آن متناسب با نیازمندیها و مقیاس هر سازمان
 • بهره گیری از زیرساخت قوی در بهترین مراکز داده ی ایران
 • بهره‌گیری از زیرساخت ابری با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز
 • بهره گیری از اینترنت پرسرعت جهت سرورهای سیستم آموزش آنلاین تا 10 گیگابیت در ثانیه
 • ارائه سرویس در بستر SSL
 • پشتیبانی ۷*۲۴ توسط متخصصین با تجربه در حوزه ی نگهداری و مدیریت خدمات مرکز داده
 • امکان ارائه لینک مستقیم از مرکز داده تا محل سازمان، دانشگاه و یا موسسه‌ی آموزشی
 • بهره گیری از فایروال مجزا جهت تامین امنیت سرورها
 • امکان ارائه سرویس مانیتورینگ جهت کنترل وضعیت سرویس سیستم آموزش آنلاین

راهکار آموزش آنلاین کلادینو بر پایه یکی از بهترین سیستم‌های آموزش آنلاین تحت عنوان BigBlueButton است. این سیستم که پس از بررسی‌ها و مطالعات متخصصین کلادینو انتخاب گردیده است، این امکان را فراهم می‌آورد تا با استفاده از آن در کنار سخت‌افزارهای قدرتمند کلادینو، تمامی امکانات یک سیستم آموزش آنلاین باکیفیت در اختیار شما باشد.

معرفی نرم افزار BigBlueButton

نرم‌افزار BigBlueButton یک سیستم وب کنفرانس حرفه‌ای برای یادگیری الکترونیکی و برگزاری جلسات است. هدف این نرم‌افزار ایجاد یک تجربه آموزش مجازی باکیفیت برای هر فرد است، تنها کافی است تا به یک مرورگر وب دسترسی داشته باشید. تمامی قابلیت‌های یک سیستم آموزش آنلاین باکیفیت در این سیستم گرد هم آمده است:

پخش ویدئو، پخش صدا، سمینار، گفتگوی متنی (چت)، ضبط جلسات برای فراگیران و … همچنین نرم‌افزار BigBlueButton تعامل کاربران با یکدیگر را از طریق ویژگی‌هایی همچون قابلیت یادداشت‌نویسی، رای‌گیری و در نظر گرفتن بخشی برای استراحت (breakout rooms) به بهترین شکل تامین نموده است. این نرم‌افزار با JAWS و NVDA سازگار بوده و ایجاد یادداشت‌های آنلاین پشتیبانی می‌کند. همچنین در این سیستم ابزارهای متنوعی برای مدرس در نظر گرفته شده است. مدرس می‌تواند اسلایدهای خود را بارگذاری کرده، در whiteboard یادداشت نوشته، یک نظرسنجی ایجاد کرده و یک کنفرانس را برای افراد به اشتراک بگذارد.

ویژگی‌های راهکار آموزش آنلاین کلادینو

همانطور که بیان شد این سیستم از اشتراک صوتی و تصویری به صورت زنده پشتیبانی می‌کند. امکان ارائه محتوای آموزشی با امکانات توسعه‌یافته Whiteboard مانند اشاره‌گر و زوم کردن در کنار گفتگوهای متنی، اشتراک‌گذاری دسکتاپ،(VOIP(voice over IP و ارائه اسناد به صورتPDF  حس یک کلاس آموزشی حضوری را به ارمغان می‌آورد.

این امکان برای کاربران فراهم است تا به دو صورت در وب کنفرانس حضور یابند: بیننده یا ناظر. به عنوان یک بیننده کاربر می‌تواند به کنفرانس صوتی (voice conference) پیوسته، وب‌کم خود را به اشتراک گذارده و با دیگران چت کند. به عنوان یک ناظر شما قابلیت‌های مدیریتی کاملی را در اختیار خواهید داشت. فعال/غیرفعال کردن کاربران، حذف افراد از جلسه و اجازه ارائه به کاربران از جمله این امکانات است. ارائه‌دهنده می‌تواند اسلایدها را آپلود کرده و ارائه را کنترل نماید.

به علاوه با این نرم‌افزار شما می‌توانید موارد زیر را صورت دهید:

 • نظارت بر دوره های آموزشی فعال و پایان دادن به هر جلسه
 • محدود کردن فراگیران از ورود به دوره آموزشی تا زمان ورود مدرس به کلاس
 • نمایش پیام خوشآمدگویی سفارشی در زمان پیوستن فرد جدید به جلسه
 • امکان برقراری ویدئو کنفرانس
 • ضبط و پخش سخنرانی های خود
 • مدیریت و دسترسی به سخنرانی‌های ضبط شده با نصب افزونه (افزونه recordingsbn)
 • لینک دهی هر جلسه کلاس به دوره های ضبط شده در نرم افزار

با بهره‌گیری از این امکانات مجموعه می‌تواند بهترین تجربه یک آموزش آنلاین را برای مدرس و فراگیر فراهم آورده و با ایجاد تعامل میان آنان به اثربخشی بهتر آموزش کمک نماید.

کاربردهای راهکار آموزش آنلاین کلادینو

کلاس مجازی (Virtual Class Room)

کلاس مجازی (VCR) بستری را فراهم می‌آورد تا دانش‌آموزان و معلمان در یک شبکه با استفاده از اینترنت و یا اینترانت به یکدیگر متصل شده‌ و بدون محدودیت فاصله، فعالیت‌های آموزشی خود را به صورت آنلاین به انجام رسانند. پیاده‌سازی کلاس‌های مجازی با استفاده از راهکار آموزش آنلاین کلادینو با بهره‌گیری از قابلیت‌های گوناگون کمک می‌نماید تا فراگیران بدون دغدغه به صورت آنلاین آموزش دیده و با کیفیت بالای صدا و تصویر تجربه‌ای مانند کلاس‌های فیزیکی را با امنیت و امکانات بیشتر تجربه نمایند.

آموزش الکترونیکی (E Learning)​

از جمله راهکارهای آموزشی که در سالیان اخیر در میان جامعه گسترش سافته است،‌ یادگیری به صورت آموزش‌های الکترونیک است. در این شیوه فرد می‌تواند کلاس‌ها و آموزش‌های از پیش تعیین شده را با توجه به استانداردهای تعریف گردیده توسط موسسه به صورت غیرحضوری گذرانده و در هر زمان به ارتقا سطح دانش خود اقدام نماید. در این حالت سازمان می‌تواند دوره‌های مورد تایید خود را ایجاد نموده و با در دسترس قرار دادن آن‌ها به فراگیران، ضمن اطمینان از کیفیت آموزش‌ها، رضایت را برای فراگیران فراهم آورد.

جلسات کاری تحت وب (Web Meeting)

استفاده از جلسات کاری تحت وب این قابلیت را فراهم می‌آورد تا افراد بدون نیاز به حضور فیزیکی، اطلاعات و داده‌های خود را به اشتراک گذارند. این مورد به‌ویژه در زمان‌هایی مانند بحران‌ها و یا وجود تیم‌های پراکنده در سازمان، به امکانی حیاتی برای سازمان تبدیل می‌شود. با استفاده از راهکار آموزش آنلاین کلادینو، امکان برقراری جلسات آنلاین به مناسب‌ترین شکل قابل پیاده‌سازی است. بدین جهت شما می‌توانید جدا از مباحث آموزشی، جلسات داخلی سازمان را نیز با بهره‌گیری از این بستر صورت دهید. بدین طریق دیگر برای برگزاری جلسات با محدودیت‌های زمانی و مکانی مواجه نخواهید بود و با بالاترین کیفیت و حداقل هزینه‌ می‌توانید فعالیت‌های سازمان را صورت دهید.

وبینار (Webinar)

برگزاری وبینار نیز امکان جذاب دیگری است که اخیرا توسط بسیاری از مدرسین جهت کاهش محدودیت‌های زمانی و مکانی فراگیران و همچنین در جهت کاهش هزینه‌های ناشی از محل برگزاری مورد استفاده قرار گرفته است. بدین صورت شما می‌توانید با استفاده از راهکار آموزش آنلاین کلادینو بدون نیاز به صرف هزینه‌های گزاف برگزاری دوره‌های آموزشی اقدام به برگزاری رویدادها به صورت آنلاین نمایید. بدین صورت جدا از افزایش دامنه مخاطبین، شما می‌توانید با چندین دوره را به صورت همزمان برگزار کرده و درآمدهای خود را نیز رشد دهید.

وب کنفرانس (Web Conference)

امکان ارتباط به صورت وب‌کنفرانس قابلیت دیگری است که راهکار آموزش آنلاین کلادینو به سازمان اضافه می‌نماید. در این حالت با ایجاد ارتباط صوتی و تصویری میان دستگاه‌های گوناگون از طریق بستر وب، امکان به اشتراک‌گذاری آنلاین صفحه نمایش و ارسال محتواهای الکترونیکی فراهم می‌شود.

مشاهده ی نسخه ی دمو:

جهت مشاهده‌ دموی این راهکار می‌توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:

https://lms.cloudino.ir

پس از انجام ثبت‌نام، سیستم به صورت خودکار یک کلاس برای شما راه‌اندازی می‌نماید. شما می‌توانید لینک کلاس خود را برای هر کدام از همکاران خود ارسال کرده و پس از شروع کلاس نسبت به بررسی امکانات آن اقدام نمایید. علاوه بر این جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با این راهکار، تیم کلادینو از طریق راه‌های ارتباطی زیر آماده پاسخگویی می‌باشد.

نحوه‌ی ارائه درخواست راهکار آموزش آنلاین کلادینو:

با استفاده از فرم زیر، سرویس درخواستی خود را ثبت و ارسال کنید. کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

شما می‌توانید با پر نمودن فرم موجود در صفحه راهکار آموزش آنلاین در سایت درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان کلادینو در سریع‌ترین زمان جهت هماهنگی‌های مربوطه و تحویل کلاس با شما تماس خواهند گرفت.

ابزارهای کمک آموزشی مختلفی از طریق BigBlueButton در دسترس شما است. از جمله این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تخته وایت‌برد با امکان نوشتن بر روی آن با کمک ابزارهای جدید مثل قلم نوری و تبلت
 • قابلیت پخش انواع فایل‌های مورد استفاده با پسوندهایی مانند PPT، JPG و PDF
 • امکان تبادل صدا، تصویر و پیام متنی در کلاس مجازی بین اساتید و دانشجویان
 • امکان برقراری پرسش و پاسخ بصورت خصوصی و عمومی

در بسته‌های در نظر گرفته شده برای راهکار آموزش آنلاین با BigBlueButton تعداد کلاس‌ها مشخص است. ظرفیت هر کلاس نیز ۳۰ نفر در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال شما با خرید بسته ۵ کلاسه می‌توانید تا سقف ۵ کلاس ۳۰ نفره برابر با ۱۵۰ نفر از این راهکار استفاده نمایید. همچنین شما می‌توانید کاربران (در این مثال ۱۵۰ نفر ) را در تعداد کلاس مدنظر خود تا سقف تعیین شده تقسیم‌بندی نمایید، مانند ۲ کلاس ۷۵ نفره. همچنین در  برخی بسته‌ها شما دیگر محدودیتی در مورد تعداد کلاس نخواهید داشت.  

 

شما و سایر کاربران به راحتی می‌توانید با اینترنت خانگی و اینترنت همراه با حداقل پهنای باند ۱ مگابیت از امکانات این سیستم استفاده نمایید.  

کنترل اجازه ورود نفرات جدید و همچنین خارج کردن شخص یا اشخاص مورد نظر از کلاس به طور کامل در اختیار اساتید و مدیر کلاس است.

خیر. شما می‌توانید با کمک انواع دستگاه‌ها اعم از کامپیوتر، لپ‌تاپ، موبایل و تبلت به کلاس خود متصل شوید.همچنین هیچ محدودیت از نظر نوع سیستم‌عامل دستگاه‌ها وجود نداشته و دستگاه می‌تواند تحت سیستم‌عامل ویندوز، اندروید، لینوکس،  iOS، مکینتاش یا هر نوع دیگر از سیستم‌عامل باشد.

با توجه به استفاده کمتر مرورگرهای Firefox و Google Chrome از پهنای باند، این موارد به عنوان گزینه پیشنهادی مطرح می‌شود. با این حال شما می‌توانید از مرورگرهای دیگر نیز در صورت تمایل استفاده نمایید.

بله. شما می‌توانید به راحتی جلسات کلاس را ضبط نموده، به صورت آنلاین تحت وب پخش نموده یا دانلود نمایید.

بله. مدرس به راحتی می‌تواند صفحه خود را با سایر کاربران به اشتراک گذارد. همچنین کاربران می‌توانند صفحه خود را با مدرس به اشتراک گذاشته تا وی صفحه آنان را در جهت بررسی سوالات و فعالیت‌ها مرتبط با کلاس مورد بررسی قرار دهد.

تمامی فایل‌های Microsoft Word باید تحت فرمت PDF بارگذاری گردند.

بله. در این سیستم شما می‌توانید انواع نظرسنجی‌ها را برگزار نمایید و نتایج مربوطه را در قالب نمودار مشاهده نمایید.

تمام راهکارهای کلادینو دارای پشتیبانی ۲۴ ساعته هستند. شما می‌توانید از طریق تماس، تیکت و چت آنلاین در ساعات اداری و از طریق ارسال تیکت در سایر زمان‌ها درخواست‌های خود را مطرح نمایید. تیم پشتیبانی کلادینو آماده پاسخگویی به شما هستند.