عکس گرافیکی مربوط به مقاله راه اندازی LAMP Stack در کلادینو

راه اندازی LAMP Stack در کلادینو

معرفی

LAMP Stack مجموعه‌ای از نرم افزارهای منبع باز است که می‌تواند برای ایجاد و به روزرسانی وب سایت ها و برنامه‌های وب استفاده شود. LAMP به صورت مخفف بوده و معمولاً شامل سیستم عامل لینوکس ، سرور Apache HTTP ، سیستم مدیریت پایگاه داده رابط MySQL و زبان برنامه نویسی PHP است. در این راهنما، بر نحوه ی راه اندازی LAMP Stack بر روی سرور Ubuntu 16.04 تمرکز خواهیم کرد.

مرحله اول: ورود به کلادینو

برای ساختن LAMP stack اول باید یک VPS نرم افزاری LAMP_Server بسازید. شما میتوانید در این مورد، ازمقاله‌ی  چگونگی ساختن VPS نرم افزاری در کلادینو کمک بگیرید.

مرحله دوم: نحوه ی اتصال به سرور

برای دید سرور مجازی کافی است با استفاده از PuTTY، Terminal و یا هر ابزار دیگر، از طریق سرویس SSH به IP که در اختیار شما قرار گرفته است متصل شوید. در صورت نیاز به راهنمایی جهت اتصال به سرور مجازی از طریق PuTTY می‌توانید از راهنمای اتصال به VPS از طریق PuTTY استفاده نمایید.

تصویر محیط نرم‌افزار Putty
تصویر چگونگی اتصال با SSH

مرحله سوم: تنظیمات FireWall

وب سرور Apache از محبوب ترین سرورهای وب در جهان است و این باعث می شود یک گزینه پیش فرض عالی برای میزبانی وب سایت باشد.

فرض بر این است که شما دستورالعمل های اولیه تنظیم سرور را تغییر داده و فایروال UFW را فعال کرده‌اید. حال می بایست FireWall را در مجاز بودن ترافیک وب تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که تنظیمات فایروال شما به گونه‌ای است که ترافیک HTTP و HTTPS از طریق آن امکان پذیر است.

با استفاده از کد دستوری زیر میتوانید سرویس ufw را فعال/ غیرفعال کنید:

ufw enable
  
ufw disable

و با کد دستوری زیر میتوانید وضعیت ufw را بررسی نمایید:

ufw status

همچنین با استفاده از کد دستوری می‌توانید لیست برنامه‌هایی که بر روی FireWall در دسترس هستند را مشاهده نمایید. در صورتی که Apache بر روی FireWall مجاز نبود، دسترسی اش را مجاز کنید.

ufw app list
  
ufw allow in "Apache Fullh"

حال با وارد کردن IP سرور مجازی خود در مرورگر می بایست صفحه ی پیش فرض Apache را مشاهده کنید:

URL://Server IP

تصویر صفحه پیش فرض Apache

مرحله چهارم: تغییر اطلاعات پیشفرض پایگاه داده سرور

سرور شما به همراه پایگاه داده MySQL نصب شده است. توصیه می‌کنیم برای ارتقای امینت سرور خود، رمز عبور کاربر Root پایگاه داده سرور (که به تمامی پایگاه های داده سرور دسترسی دارد) را در اولین فرصت تغییر دهید.

MySQL root password: cloudino

همچنین شما می توانید اسکریپت امنیتی ساده ای را اجرا کنید که همراه با MySQL از قبل نصب شده است. این اسکریپت می‌تواند برخی از پیش فرض‌های خطرناک را حذف کرده و دسترسی به سیستم پایگاه داده شما را خاموش کند.

شما می توانید با اجرای کد دستوری زیر این اسکریپت را اجرا کنید:

mysql_secure_installation

اولین سوالی که از شما می پرسیده می‌شود این است که آیا می خواهید افزونه Validate Password را تنظیم کنید. این گزینه می تواند برای تست قدرت رمز ورود MySQL استفاده شود. صرف نظر از انتخاب شما، دستور سریع تنظیم رمز عبور، برای کاربر root خواهد بود. رمز عبور مطمئن خود را انتخاب و وارد کنید.

سپس می توانید Y و سپس ENTER را فشار دهید تا گزینه پیش فرض برای تمامی سؤالات بعدی را بپذیرید. با این کار برخی از کاربران ناشناس و پایگاه داده آزمایش حذف می شوند و ورود به سیستم توسط کاربر Root از راه دور غیرفعال می‌شود. همچنین این قوانین جدید را بارگذاری می کنند تا MySQL فوراً با توجه به تغییرات جدید به‌ روز گردد.

مرحله پنجم: آموزش کار با پایگاه داده MySQL

حال شما می‌توانید تغییرات مدنظر خود را از طریق دستورهای متعددی کهع در ذیل به برخی از آن‌ها اشاره شده است، اعمال نمایید.

نحوه ی اتصال به پایگاه داده:

mysql -u root -p

افزودن کاربر جدید:

CREATE USER 'newuser'@'localhost' IDENTIFIED BY 'user_password';

حذف کاربر قدیمی:

DELETE FROM mysql.user WHERE user = 'username';

تغییر سطح دسترسی کاربران:

GRANT ALL PRIVILEGES ON database_name.* TO 'database_user'@'localhost' IDENTIFIED BY 

'password';

تغییر رمز عبور کاربران:

mysqladmin -u ‘username’ -p password ‘newpass’

SET PASSWORD FOR 'ENTER-USER-NAME-HERE'@'localhost' = PASSWORD("newpass");

ذخیره تغییرات انجام شده:

FLUSH PRIVILEGE;

مرحله ششم: آموزش افزودن ماژول های PHP

در ادامه راه اندازی LAMP Stack ، برای تقویت قابلیت PHP می‌توانید برخی از ماژول های اضافی را بر روی آن نصب نمایید. برای دیدن گزینه‌های موجود برای ماژول‌های PHP و کتابخانه‌ها می توانید از کد دستوری زیر استفاده کنید:

apt-cache search php- | less

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت‌هایی که هر ماژول انجام می‌دهد، از کد دستوری زیر میتوان استفاده کرد:

apt-cache show package_name

به علاوه اگر بعد از تحقیق تصمیم گرفتید که می خواهید یک بسته را نصب کنید، می‌توانید با استفاده از دستور زیر این کار را انجام دهید:

apt-get install package_name

LAMP آماده استفاده است.

حال تنظیمات مورد نیاز جهت استفاده از LAMP صورت گرفته است. شما می‌توانید به راحتی فعالیت‌های خود را از این طریق صورت دهید. یکی از فعالیت های مهم چگونگی راه‌اندازی CakePHP با LAMP بر روی Ubuntu 18.04 است که می‌توانید با مطالعه مقاله راه‌اندازی CakePHP با LAMP برروی Ubuntu 18.04 از سری مقالات کلادینو اطلاعات خود را راجع به این نرم افزارافزایش دهید.همچنین شما می‌توانید سیستم‌های دیگری مانند وردپرس را نیز از طریق کلادینو راه‌اندازی نمایید.