عکس گرافیکی مربوط به مقاله راهنمای نصب سرور FTP بر روی Ubuntu 16.04

راهنمای نصب سرور FTP بر روی Ubuntu16.04

معرفی

سرور FTP یا همان File Transfer Protocol یک پروتکل TCP است که از طریق آن می‌توان فایل‌ها را بین Client و Remote جا به جا کرد. FTP پروتکلی ذاتا نا امن است و توصیه‌ی ما به شما نصب پروتکل SFTP به جای این پروتکل می‌باشد. با این حال اگر هنوز تمایل به نصب سرور FTP دارید مراحل آن را در زیر دنبال کنید. البته با توجه به اینکه نسخه 20.04 اوبونتوعرضه شده است، آموزش راه‌اندازی اولیه سرور با اوبونتو 20.04 در سایت کلادینو آپلود شده است در صورت تمایل این آموزش را دنبال کنید.
به یاد داشته باشید که می‌توانید بعد از نصب سرور FTP بر روی Ubuntu16.04 آن را به گونه ای تنظیم نمایید که از SSL نیز استفاده کند. اما توجه داشته باشید سرویس آموزش مجازی کلادینو بر بستر SSL ارائه شده است.

مرحله اول – نصب vsftpd

نام پکیجی که به صورت پیش فرض در Repository های Ubuntu برای نصب سرور FTP وجود دارد، vsftpd است که می‌توانید آن را به با استفاده از دستور زیر نصب کنید.

# apt-get install vsftpd

مرحله دوم – تنظیمات اولیه سرور FTP

فایل تنظیمات vsftpd را از مسیر etc/vsftpd.conf/ و با دسترسی کاربر Root، با استفاده از دستور زیر باز کنید.

# apt-get install vsftpd

دسترسی به سرور را برای کاربران ناشناس با تغییر پارامتر anonymous_enable و تبدیل آن به خط زیر، غیرفعال کنید.

 anonymous_enable=NO

سپس لازم است تا Login های کاربران را که از local authentication files استفاده می‌کنند را فعال کنیم. برای انجام این کار خط زیر را از حالت comment خارج کنید.

Local_enable=YES

برای اینکه کاربران بتوانند تغییراتی را در file system ایجاد کنند، خط زیر را از حالت comment خارج کنید.

 write_enable=YES

مرحله چهارم – Restart سرور FTP

در این مرحله نیاز است تا سرور FTP را Restart کنید تا تمامی تغییرات مرحله‌ی بالا اعمال شود. با استفاده از دستور زیر این کار را انجام دهید.

 # service vsftpd restart

مرحله پنجم – اتصال از Client به سرور FTP

رای اتصال به سرور FTP و آپلود و یا دانلود فایل از روی سرور نیاز است تا از یک برنامه سمت Client استفاده کنید. یکی از معروف‌ ترین برنامه ها در این زمینه، FileZilla است که می‌توانید آن را از این لینک برای ویندوز و یا لینوکس دانلود کنید.

پس از نصب FileZilla تنها کافیست تا آن را باز کنید و در قسمت بالای آن اسم کاربر و رمز عبور و آدرس سرور FTP را در قسمت Host وارد کنید و در قسمت پورت، شماره پورتی که سرور FTP بر روی آن در حالت Listen قرار دارد را وارد کنید و گزینه‌ی Quickconnect را بفشارید. توجه داشته باشید که سرور FTP به صورت پیش فرض بر روی پورت 21 در حال شنود است. ارتباط شما با سرور FTP برقرار است و می‌توانید فایل های مورد نظر خود را به راحتی جا به جا کنید.

راهنمای نصب سرور FTP بر روی Ubuntu 16.04 شکل1