ورود به VPS از طریق Putty

ورود به VPS از طریق Putty چگونه است؟

معرفی

فرض کنیم شما الان یک VPS ساختید. احتمالا از خودتون می‌پرسید: “من چطوری باید به سرورم وصل بشم و نام کاربری و رمز عبورم رو بدون اینکه از cpanel استفاده کنم، وارد کنم؟” بگذارید این اطمینان رو به شما بدم که با کلادینو و تمام سیستم عامل هاش می‌تونید هرکاری که Cpanel و یا هر Web panel دیگری انجام می‌دهد، حتی خیلی بیشتر را به راحتی آب خوردن انجام دهید. در این مقاله به چگونگی ورود به VPS از طریق Putty می‌پردازیم.

چرا ورود به VPS از طریق Putty ؟

سرور مجازی شما ممکن است جایی هزاران کیلومتر دورتر از شما قرار گرفته باشد. اما با استفاده از چندین برنامه شما می‌تونید به آن وصل شوید، به نحوی که گویی در آن محل حضور دارید. نکته مهم این است که همه این برنامه‌ها به شما اجازه می‌دهند تا از طریق ارتباطی امن که به آن SSH گفته می‌شود به سرور خود متصل شوید. در این مقاله به نحوه انجام این کار توسط نرم‌افزار PuTTY پرداخته شده است.

SSH چیست؟

SSH یک پروتکل شبکه است که برای ارتباطات امن داده بین سرور و کاربر جهت اجرای login از طریق command-line و authentication، اجرای فرمان از راه دور و حتی انتقال داده استفاده می‌شود. پس بنابراین برای داشتن ارتباطات امن و به دور از چشم هکرها میان کاربر و سرور، برنامه‌های مختلفی هستند که غالب آنها پروتکل‌های SSH رو با استفاده از روش‌های رمزگزاری قوی کرده و به شما برای بدست آوردن ارتباطی امن تر کمک کنند.

ورود به VPS از طریق Putty - ارتباط امن

OpenSSH و PuTTY

برای ایجاد ارتباط بین کاربر و سرور، شما باید بر روی هر دو سمت برنامه SSH را داشته باشید. OpenSSH و PuTTY دو برنامه معروف SSH هستند. OpenSSH معروف ترین و پر استفاده ترین برنامه SSH است. PuTTY نیز معروف ترین برنامه SSH بر روی سیستم عامل ویندوز است .

نصب و تنظیم PuTTY در ویندوز

برای ورود به VPS از طریق Putty، ابتدا شما نیاز به یک سرور دارید. این کار به سادگی امکان‌پذیر است. اگر کلادینویی هستید می‌توانید از طریق پنل خود یک سرور لینوکسی بسازید. در صورتی هم که هنوز کلادینویی نشده‌اید، می توانید تنها با چند کلیک، کلادینویی شوید.

از آنجایی که OpenSSH به صورت پیش فرض بر روی سرورهای Cloudino نصب است، شما برای وصل شدن تنها نیاز دارید تا PuTTY را بر روی سیستم خود نصب کنید. برای این کار به صفحه‌ی رسمی دانلود PuTTY رفته و فایل Installer آن، که نامی با فرمت putty-x.xx-installer.exe دارد، را دانلود نمایید. بعد از دانلود، این برنامه را مانند همه برنامه‌های ویندوزی نصب کنید. بعد از آنکه فرآیند نصب به اتمام رسید، برنامه PuTTY را باز کنید. یک پنجره تنظیمات مشابه شکل زیر برای شما باز خواهد شد.

ورود به VPS از طریق Putty - پنجره تنظیمات

حال مراحل زیر را در جهت اتصال به سرور دنبال نمایید:

قدم اول:

در قسمت (Host Name or IP address) آدرس IP سرور را که بعد از ساختن VPS از طریق ایمیل همانند شکل زیر برای شما ارسال شده است، وارد نمایید. همچنین برای راحتی بیشتر IP از طریق صفحه مدیریت Cloudino نیز همانند شکل، امکان‌پذیر است.

ورود به VPS از طریق Putty - دریافت IP از طریق ایمیل
ورود به VPS از طریق Putty - دریافت IP از طریق ایمیل

قدم دوم:

با توجه به اینکه SSH Port پیش فرض برنامه ۲۲ است، پس حتما مطمئن شوید که در قسمت Port پنجره تنظیمات PuTTYعدد 22 نوشته شده باشد. همین طور در قسمت Connection Type گزینه‌ی SSH انتخاب شده باشد.

قدم سوم:

در قسمت Saved Sessions یک نام برای Session خود انتخاب نمایید. سپس بر روی گزینه‌ی Save کلیک کنید. با این کار شما تمامی تنظیماتی که برای سرور در PuTTY انجام دادید را ذخیره می‌نمایید. در نتیجه زمانی که مجددا برنامه‌ی PuTTY را باز می‌نمایید، دیگر نیازی به وارد کردن IP و Port سرور نخواهد بود.

قدم چهارم:

در نهایت شما آماده‌ی اتصال به سرور هستید. بدین منظور می‌توانید از طریق انتخاب اسم Session و کلیک بر روی گزینه Open و همینطور با دو مرتبه کلیک کردن بر روی اسم Session این کار را انجام دهید.

انجام تنظیمات Server-Client Authentication

Server Authentication

بعد از اینکه ارتباط‌ را با سرور برقرار کردید، متوجه خواهید شد که پنجره‌ی تنظیمات SSH ناپدید شده و یک ترمینال سیاه ویندوزی به همراه یک Security Alert جایگزین آن می‌شود.

نگران نباشید! این پنجره همیشه فقط در زمان اولین اتصال به سرور از طریق SSH نمایش داده می‌شود. دلیل باز شدن این پنجره و پیغام امنیتی آن است که شما را آگاه سازد که در حال ورود اطلاعات مهمی مانند Login Credential خود هستید. البته در نظر داشته باشید که PuTTY اطلاعات محرمانه شما رو در اختیار سرور ناشناس قرار نمی‌دهد.

ورود به VPS از طریق Putty - هشدار اولین اتصال

در تصویر پایین روندی که در پشت پرده بین PuTTY و OpenSSH رخ می‌دهد را مشاهده می‌کنید. ابتدا PuTTY با OpenSSH تماس می‌گیرد. سپس OpenSSH با ارسال یک Host Key و پارامترهای دیگر، خودش را به PuTTY معرفی می‌نماید. از سوی دیگر، PuTTY در پایگاه داده Host های شناخته شده‌ی خود به دنبال Host Key ارسال شده از سمت OpenSSH گشته و در صورت عدم یافت آن، این پیغام امنیتی را نمایش می‌دهد. شما با انتخاب گزینه‌ی Yes به PuTTY اعلام می‌کنید که این Host Key را در پایگاه داده ذکر شده ذخیره نماید.

ورود به VPS از طریق Putty - روند میان PuTTY و OpenSSH

Client Authentication

از زمانی که شما از طریق SSH به سرور خود متصل می‌شوید، امنیت لازم جهت ارسال Login Credential از طریق ارتباط رمزنگاری شده SSH برای شما فراهم می‌شود. شما می‌توانید Login Credential اولیه خود را از ایمیلی که بعد از ساختن VPS برای شما فرستاده شده، بدست آورید.

شکل زیر یک ترمینال command-line را به شما نمایش می‌دهد. شما نام کاربری‌ خود را در قسمت :login as وارد کرده و دکمه Enter را فشار می‌دهید. سپس یک خط جدید ظاهر شده و از شما رمز عبور خواهد خواست. حال شما کلمه عبور را وارد کرده و Enter را فشار می‌دهید.

 توجه! در زمانی که شما در حال وارد کردن رمز خود هستید، هیچ گونه کاراکتری در ترمینال که نشان‌دهنده‌ی این موضوع باشد، نمایش داده نخواهد شد. با این وجود رمز عبور شما در حال وارد شدن به سیستم است. این رفتار در مورد رمز عبور در تمامی نسخه‌های لینوکس‌ به همین صورت می‌باشد.

ورود به VPS از طریق Putty - ترمینال

ورود موفقیت‌آمیز به سرور مجازی

وقتی که Authentication شما به درستی صورت گرفته باشه خطوطی که توی شکل فوق می‌بینید در ترمینال برای شما به نمایش درمیاد. این‌ها اطلاعات مختصری در مورد لینوکسی است که روی سرور شما نصب شده است، از قبیل اطلاعاتی راجع به آخرین دفعه‌ای که شما Login کردید. خط آخر که به‌آن Command or Prompt line گفته می‌شود نشان‌دهنده موفقیت‌آمیز بودن ورود به VPS از طریق Putty است. این خط ساختاری شبیه به خط زیر دارد:

username@hostname:~#

در بخش اول این خط نام کاربری که با آن Login کرده‌اید نمایش داده شده است. در بخش دوم و بعد از @، اسم سیستم و در واقع Hostname شما نوشته شده است. ~ همان Directory کاربری است که با آن وارد سیستم شده‌اید.

حال شما می‌توانید تنظیمات مورد نظر خود را انجام دهید. در کلادینو شما می‌توانید به راحتی سیستم‌های خود را ایجاد نمایید. به عنوان مثال می‌توانید وب‌سایت خود را با وردپرس راه‌اندازی نمایید. همچنین کلادینو خدمات دیگری مانند سرویس پهنای باند اختصاصی و سرویس آموزش مجازی را ارائه می‌دهد.