گذری بر رایانش ابری و مزایای آن

رایانش ابری

مقدمه

رایانش ابری برای کاربرانی که روزها و ساعت‌ها پشت کامپیوتر هستند و در وب سایت‌های مختلف به جستجو می‌پردازند، واژه آشنایی است. در دنیای فناوری ابری، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای زیادی وجود دارند که داده‌ها را تحت بستر سرور مجازی ابری پردازش کرده و در اختیار کاربر قرار می‌دهند. در صورتی که مخاطبین تنها نتیجه نهایی را می‌بینند و از هر آنچه در دل این ابر شگفت‌انگیز پنهان شده است بی اطلاع هستند. رایانش ابری واسه کاربرانی که روزها و ساعت‌ها پشت کامپیوتر قرار می‌گیرن و در وب سایت‌های مختلف به جستجو می‌پردازن، واژه آشناییه. در دنیای فناوری ابری، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای زیادی وجود دارن که داده‌ها رو تحت بستر سرور مجازی ابری پردازش کرده و در اختیار کاربر قرار می‌دن، در صورتی که مخاطبین تنها نتیجه نهایی رو می‌بینن و از هر آنچه در دل این ابر شگفت انگیز پنهان شده بی‌اطلاعن!

رایانش ابری و مزایای خرید یک سرورابری

سرور ابری برای راحت‌تر شدن امور ارائه شده است تا کاربران بتوانند از طریق مرورگرهای ارائه شده، داده‌هایی که به آن‌ها نیاز دارند را دریافت کنند حتی بدون اینکه نیازی به اطلاعات تخصصی درباره نحوه عملکرد فناوری ابری داشته باشند.
در قالب مثال می‌شود این سیستم را مثل آب و برق یا تلفن در نظر گرفت که به صورت فراگیر در اختیار همگان قرار می‌گیرد و مصرف‌کنندگان تنها از خدمات فراهم شده استفاده می‌کنند و درباره اینکه برق چگونه تولید می‌شود یا تلفن چگونه صدا را منتقل می‌کند اطلاعی ندارند.

رایانش ابری و مزایای خرید یک سرور ابری

اگر درباره سرور مجازی ابری فکر می‌کنید، باید بدانید که تنها نیستید! طبق پیش‌بینی مجله فوربز تا سال 2020 بیش از 83% کارهای سازمانی از طریق فضای ابری صورت خواهد پذیرفت؛ چرا که شرکت‌ها با وجود فراهم شدن این بستر دیگر نیازی به استفاده از سرور اختصاصی نمی‌بینند و برای بهبود گردش کارها و کاهش هزینه‌های جانبی به سمت فضای ابری جذب می‌شوند. در ایران درصداستفاده از سرور مجازی ابری به سرعت در حال رشد است و شرکت‌ها بدلیل سهولت خرید سرور و همینطور کاهش چشمگیر هزینه‌ها گرایش زیادی به استفاده از این فناوری پیدا کردند. شما نیز می‌توانید از طریق کلادینو به بهترین سرورهای ابری دسترسی داشته باشید.
اگر برای ارتقای سیستم شرکت خود بر پایه‌ی پلتفرم ابری کلادینو دچار تردید هستید، با ما همراه باشید و با مزیت‌های سرور ابری بیشتر آشنا شوید.

افزایش امنیت

در جهان رایانش ابری، تفاوتی ندارد که شما یک متخصص فناوری اطلاعات هستید یا خیر، در هر صورت برای همه افراد امنیت داده‌ها اولین اولویت را دارد. در سرورهای معمولی باید مرتب از اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه کنید و از قوی‌ترین سیستم‌های امنیتی برای محافظ از داده‌ها بهره بگیرید. در صورتی که در سرور ابری این مشکل وجود ندارد. در زمان ربوده شدن لپ‌تاپ یا حمله ویروس مخرب که توانسته بخش عظیمی از داده‌ها را نابود کند، اطلاعات در بستر امن ابر ذخیره شده‌اند و به هیچ عنوان نگرانی بابت از بین رفتن آن‌ها نحواهید داشت.

افزایش امنیت

همکاری متمرکز

بدلیل اینکه اطلاعات در یک پلتفرم ابری به صورت متمرکز ذخیره شده‌است، شما می‌توانید با دیگران برروی یک پروژه کار کنید و به راحتی اطلاعات کاری را با آن‌ها به اشتراک بگذارید؛ به این معنا که در این بستر تمام افراد می‌توانند هم‌زمان از فایل‌های یکسان با فرمت یکسان استفاده کنند. از این رو ارتباطات بین شما و همکاران خود سریع‌تر، کارآمدتر و موثرتر خواهد بود.

یک پلتفرم ابری به صورت متمرکز

دسترسی به بستر ابر از هر کجا و در هر زمان

با استفاده از تکنولوژی رایانش ابری، کاربران می‌توانند در هر زمان و از هر مکانی به اطلاعاتی که در بستر ابری ذخیره کرده‌اند دسترسی داشته باشند. برای استفاده از اطلاعات ذخیره شده نیاز به وسایلی دارید که قادر به اتصال به دنیای پهناور اینترنت باشند .از آنجایی که کاربران از هر مکانی می‌توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند، کارگزاران مشکلی از بابت ایجاد بستر مناسب در یک مکان مناسب نخواهند داشت. همچنین پلتفرم‌های ابری به صورت‌ خودکار و در بازه‌های زمانی مختلف آپدیت شده و ارتقا پیدا می‌کنند، بنابراین این مشکل نیز که سرور اصلی قطع شده است و سرور جایگزین نباشد نیز وجود ندارد.

دسترسی به بستر ابر از هر کجا و در هر زمان

مقیاس پذیری

رایانش ابری به گونه‌ای فراهم شده که سرورهای ابری دارای مزیت مقیاس‌پذیری هستند؛ بنابراین با رشد شرکت‌ها فضای ابری اختصاص داده شده به آن‌ها می‌تواند افزایش پیدا کند و بالعکس، در صورتی که حجم کارهای شرکت کاسته شده باشد، امکان کاهش فضای اختصاص داده شده هم وجود دارد.

سرورهای ابری دارای مزیت مقیاس‌پذیری

صرفه جویی در زمان و هزینه

استفاده از رایانش ابری و بستر ابر در طولانی مدت سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های جانبی شرکت‌ها می‌شود؛ زیرا با وجود این پلتفرم نیازی به خرید تجهیزات گران قیمت برای راه‌اندازی و ارتقا سرور اختصاصی نخواهید داشت. همچنین واسه نگهداری سرور نیاز به استخدام پرسنل ندارید. بنابراین خرید یک سرور ابری از هر لحاظ مقرون به صرفه بوده و زمانی که برای راه‌اندازی و استفاده از آن تعیین شده به اندازه نوشیدن یک فنجان قهوه می‌باشد.

صرف‌جویی در زمان و هزینه