رایانش ابری

مقدمه

رایانش ابری واسه کاربرانی که روزها و ساعت‌ها پشت کامپیوتر قرار می‌گیرن و در وب سایت‌های مختلف به جستجو می‌پردازن، واژه آشناییه. در دنیای فناوری ابری، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای زیادی وجود دارن که داده‌ها رو تحت بستر سرور مجازی ابری پردازش کرده و در اختیار کاربر قرار می‌دن، در صورتی که مخاطبین تنها نتیجه نهایی رو می‌بینن و از هر آنچه در دل این ابر شگفت انگیز پنهان شده بی‌اطلاعن!

رایانش ابری و مزایای خرید یک سرورابری

رایانش ابری واسه راحت شدن امور ارائه شده تا کاربران بتونن از طریق مرورگرهای ارائه شده داده‌هایی که به اونها نیاز دارن رو دریافت کنن، بدون این که نیازی به اطلاعات تخصصی درباره نحوه عملکرد فناوری ابری داشته باشن. در قالب مثال واضح می‌شه این سیستم رو مثه آب و برق یا تلفن در نظر گرفت که به صورت فراگیر در اختیار همگان قرار می‌گیره و مصرف‌کنندگان تنها از خدمات فراهم شده استفاده می‌کنن و درباره این که برق چگونه تولید می‌شه یا تلفن چگونه صدا رو منتقل می‌کنه اطلاعی ندارن.

شکل 1

اگه درباره سرور مجازی ابری فکر می‌کنید، باید بدونید که شما تنها نیستید! طبق پیش‌بینی مجله فوربز تا سال 2020 بیش از 83% کارهای سازمانی از طریق فضای ابری صورت خواهد پذیرفت؛ چراکه شرکت‌ها با وجود فراهم شدن این بستر دیگه نیازی به استفاده از سرور اختصاصی نمی‌بینن و واسه بهبود گردش کارها و کاهش هزینه‌های جانبی به سمت فضای ابری جذب می‌شن. در ایران درصد استفاده از سرور مجازی ابری به سرعت در حال رشده و شرکت ها بدلیل سهولت خرید سرور و همینطور کاهش چشمگیر هزینه ها گرایش زیادی به استفاده از این فناوری پیدا کردن. شما هم به راحتی میتونید از طریق کلادینو به بهترین سرورهای ابری دسترسی داشته باشید.

اگه واسه ارتقای سیستم شرکت‌تون بر پایه پلتفرم ابری کلادینو دچار تردید هستید، با ما همراه باشید و با مزیت‌های سرور ابری بیشتر آشنا شید.

افزایش امنیت

در جهان رایانش ابری، تفاوتی نداره که شما یک متخصص فناوری اطلاعات هستید یا نه، در هر صورت واسه همه افراد امنیت دادها اولین اولویت رو داره. در سرورهای معمولی باید مرتب از اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه کنید و از قوی‌ترین سیستم‌های امنیتی واسه محافظ از داده‌ها بهره بگیرید. در صورتی که در سرور ابری این مشکل وجود نداره، در صورتی که لپ‌تاپتان به سرقت رفته باشه یا یه ویروس مخرب تونسته باشه بخش عظیمی از داده‌ها رو نابود کنه، اطلاعات در بستر امن ابر ذخیره شدن و به هیچ عنوان نگرانی از بابت از بین رفتن اون‌ها نخواهید داشت.

شکل 2

همکاری متمرکز

واسه اینکه اطلاعات توی یک پلتفرم ابری به صورت متمرکز ذخیره شده، شما می‌تونید با دیگران روی یک پروژه کار کرده و به راحتی اطلاعات کاری‌تون رو با اونا به اشتراک بذارید و ارتباطات بین شما و همکارانتان سریع‌تر، کارآمدتر و موثرتر خواهد بود. در این بستر تمام افراد می‌توانن هم‌زمان از فایل‌های یکسان با فرمت یکسان استفاده کنن و سازماندهی پروژه‌ها بهتر شده و زمان انجام اونا کوتاه‌تر می‌شه.

شکل 3

دسترسی به بستر ابر از هر کجا و در هر زمان

با استفاده از تکنولوژی رایانش ابری، کاربران می‌تونن در هر زمان و از هر مکانی به اطلاعاتی که در بستر ابر ذخیره شده‌اند دسترسی داشته باشن. برای استفاده از اطلاعات ذخیره شده نیاز به وسایلی دارید که قادر به اتصال به دنیای پهناور اینترنت باشن. از آنجایی که کاربران از هر مکانی می‌توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشن، کارگزاران مشکلی از بابت ایجاد بستر مناسب در یک مکان مناسب نخواهند داشت. همچنین پلتفرم‌های ابری به صورت‌ خودکار و در بازه‌های زمانی مختلف آپدیت شده و ارتقا پیدا می‌کنن، بنابراین این مشکل نیز که سرور اصلی قطع شده و سرور جایگزین نباشد نیز وجود نداره.

شکل 4

مقیاس پذیری

رایانش ابری به گونه‌ای فراهم شده که سرورهای ابری دارای مزیت مقیاس‌پذیری هستند؛ بنابراین با رشد کمپانی‌ها فضای ابری اختصاص داده شده به اونا می‌توانه افزایش پیدا کنه. همچنین در صورتی که حجم کارهای شرکت کاسته شده باشد، امکان کاهش فضای اختصاص داده شده هم وجود داره.

شکل 5

صرفه جویی در زمان و هزینه

استفاده از رایانش ابری و بستر ابر در طولانی مدت سبب صرفه جویی در هزینه‌های جانبی شرکت می‌شه؛ چون با وجود این پلتفرم نیازی به خرید تجهیزات گران قیمت واسه راه‌اندازی و ارتقا سرور اختصاصی نخواهید داشت. همچنین واسه نگهداری سرور نیاز به استخدام پرسنل ندارید. بنابراین خرید یک سرور ابری از هر لحاظ مقرون به صرفه بوده و زمانی که واسه راه‌اندازی واستفاده از اون تعیین شده به اندازه نوشیدن یک فنجان قهوه می‌باشد.

شکل 6